Výjezdová turistika | Bangladéš | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Bangladéš

Kdy se vydat na cestu
Nejlepší dobou k návštěvě Bangladéše je chladnější období od října do února, kdy je suché a svěží počasí. Vyhněte se dubnu, to bývá takové vlhko a horko, že jsou podmínky téměř nesnesitelné.

Geografie a příroda
Bangladéš leží v ohbí Bengálského zálivu obklopená Indií, pouze v jihovýchodním cípu má hranice s Myanmarem (Barma) a z jižní strany je moře. Země je zcela plochá a dominují jí rozvětvené delty tři největších řek – Ganga, Brahmaputra a Jamuna. Na rozhraní řek a moře je kalná posunující se zóna naplavenin, záplavových vod a bahna. Více než 90% pevniny leží ne výše než 10 m nad úrovní moře a rozvodněným řekám nebrání nic v postupu. V době monzunových dešťů bývají zaplaveny až dvě třetiny země. Nejvýše položenými oblastmi jsou kopcovité oblasti na severovýchodě země (240 m nad mořem) a jihovýchodě (600 m nad mořem).
Dvě třetiny pevniny představuje zemědělská orná půda, něco přes 10% tvoří lesy. Naleznete zde i největší mangrovníkový les v oblasti Sundarbanu. Bangladéš je domovem vzácných bengálských tygrů, leopardů, slonů a několika posledních černých medvědů. Žijí zde taky početné kolonie opic, včetně hulmanů (indická opice) a vzácných gibbonů. Dále zde žijí vydry, cibetky, mořské želvy, bahenní želvy, říční želvy, krokodýli, krajty a další jedovatí hadi. Kromě toho více než 600 druhů ptáků, z nichž jsou nejznámější loskutáci, nejatraktivnější jsou však ledňáčci a orli.

Klima a počasí
Podnebí v Bangladéši je subtropické a tropické s teplotami klesajícími i pod 21°C v chladném období a vystupujícími až k 35°C v horkém období. Bangladéš má tři hlavní období: monzunové neboli vlhké období od konce května do začátku října, tzv. studené období od poloviny října do konce února a horké období (v Bangladéši se mu říká ”mírně deštivé období”) od poloviny března do poloviny května. Květen-červen a říjen-listopad jsou měsíce, kdy se mohou vyskytovat cyklóny. Průměrné roční srážky se pohybují od 160 do 400 cm dle konkrétní oblasti. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: i když mezinárodní letiště v Dháce má daleko k tomu, aby bylo považováno za významnou asijskou křižovatku, přesto je cílem řady mezinárodních letů
z více než 26 měst. Mnoho cestujících využívá Dháku jako vstupní bránu na Indický subkontinent díky levným letenkám. Nejlepší spojení je z Evropy, Bangkoku a Kalkaty s British Airways, Thai Airways, Saudia, Kuwait Airways, Singapore Airlines, PIA, Cathy Pacific, Indian Airlines, Emirates, Gulf Air, Aeroflot, Myanmar Airways, Royal Nepal Airlines, Uzbek Airways, Qatar Airways, Oman Air a Malaysian Airlines. Další mezinárodní letiště je v Chittagongu (Phuket Air) a Sylhetu. Mezinárodní odletová taxa je 300 BDT. Pozemní cestou: po zemi se dá z Bangladéše dostat pouze do Indie, hranice s Myanmarem jsou pro cizince uzavřeny. Nejužívanějšími přechody jsou Benopol-Haridispur (na trase do Kalkaty); Chilihari-Haldibari (na trase do Darjeelingu) a Tamabil-Dawki (na trase do Shillongu). Pokud vám úředníci sdělí, že nemůžete hranice překročit kdekoli, buďte pochybovační a neodbytní, ale zdvořilí, protože určitý menší počet cestujících bývá vpuštěn i přes Hill-Balurghat, Godagari-Lalgola a několik dalších přechodů. Cesty mezi Bangladéší a Myanmarem jsou uzavřeny od začátku 50. let a i když by bylo rozhodnuto o jejich otevření, je jisté, že dříve sjízdné cesty už budou dávno zarostlé džunglí.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 3 měsíce. Vízum stojí 10 USD, toto vízum má platnost 30 dní a jeho vyřízení trvá zpravidla 2 dny. Vízum vám rádi vyřídíme, potřebujeme váš pas, 3 fotografie a dvě vyplněné žádosti o vízum. Víza po příletu se občanům ČR neudělují. Pro turisty neplatí přihlašovací povinnost. Při vstupu může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti tyfu, paratyfu A a B, choleře, tetanu a obrně.

Celní předpisy

Dovoz valut není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form - FMJ". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret a 1 litru alkoholického nápoje. Celní kontroly jsou zaměřené na spotřební elektroniku a výpočetní techniku, jakož i na veškeré omamné látky a narkotika. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Letecky: místní letecké společnosti Biman a GMG provozují lety z Dháky do 10 bangladéšských měst včetně Chittagongu a Cox's Bazaru. Letenky jsou poměrně levné, i tak ale třikrát dražší než jízdenka do vlaku 1. třídy. Letištní taxa pro domácí lety je 25 BDT. Autobusem: Bangladéš má docela ucházející síť silnic, ty jsou však přecpané autobusy. Zdejší řidiči autobusů patří k nejlehkomyslnějším na světě, o čemž svědčí i poměrně vysoký počet nehod, k nimž na bangladéšských silnicích denně dochází. Nejznámějšími dopravci jsou BRTC a privátní luxusní Green Line a Silver Line. Vlakem: cestování vlakem je mnohem méně stresující i pohodlnější, zejména pak cestujete-li první třídou. Cestování po železnici mezi Dhákou a lokalitami na západě je však komplikované ze tří důvodů: chybějí mosty přes řeky a je tedy třeba využít trajekt; tratě nevedou přímo a cesta je zdlouhavá; mezi východní a západní části země mají koleje rozdílný rozchod. Lodí: zvláštností Bangladéše je rozvinutý systém říční dopravy, i když plavba lodí je přece jenom poněkud pomalejší. Proslulé kolesové parníky provozuje BIWTC z Dháky do Khulny 4x týdně (plavba trvá cca 28 hodin), ale k dispozici jsou i další fascinující dopravní lodě na mnoha linkách. Lístek je třeba si rezervovat dopředu. Taxi: v místě můžete cestovat spolehlivými taxíky, rikši nebo mikrobusy a poté, co dokončíte povinné smlouvání, je jízdné velmi levné. Většina taxíků mimo Dháku nemá taxametr a řidiči nerozumí anglicky. Pronájem aut: pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Bengálský region v sobě zahrnuje mnohostranné lidové kulturní dědictví obohacené o své starodávné animistické, buddhistické, hinduistické a muslimské kořeny. Tkané výrobky, keramika a terakotové sochy jsou nejranějšími formami uměleckého vyjádření. Nejznámější bangladéšskou literaturou je dílo velkých bengálských básníků Rabindranatha Tagora a Nasrula Islama, i když tito dva velikáni byli nedávno zastíněni rozruchem kolem spisovatelky Taslimy Nasreena, která otevřeně vyjádřila svou kritiku vůči utlačování islámských žen a musela dokonce čelit výhrůžkám smrti ze strany muslimských fundamentalistů. Lidové divadlo má své místo zejména na venkově a obvykle se provozuje v době sklizně a v rámci venkovských slavností. Nedílnou součást tvoří lidové tance. Bangladéšští muslimové a hinduisté žijí v relativním souladu. Muslimská většina má náboženské vůdce (pirs), jejichž postavení překlenuje rozdíly mezi biskupy a mudrci. Hinduismus v Bangladéši postrádá okázalost a posvátnost indické verze, a obřady se proto jen zřídka konají v hlubinách chrámů, kam se všichni nedostanou. Zdejší lidé chtějí vše sledovat a dokonce se na obřadech přímo podílet.
Buddhisté dnes představují pouze malý zlomek populace.

Svátky a oslavy
Muslimské svátky se řídí lunárním kalendářem. Ramadán je jeden měsíc trvající období půstu. Datum se každý rok posunuje o 11 dnů proti roku předcházejícímu. Za úplňku 14 dnů před Ramadánem je svatá noc Shab-e-Barat, kdy se rozdávají chudým almužny a sladkosti. Muslimové by se měli celou noc modlit nad hrobem svých rodičů. Hinduistické svátky se řídí jiným kalendářem a slaví se každoročně ve stejnou dobu. Holi Festival nebo také Svátek barev je považován za svátek jara a slaví se v prvním březnovém týdnu. Durga Puja se slaví v říjnu a v té době se umisťují do každého hinduistického chrámu sochy bohyně sedící obkročmo na lvu a držící v každé ze svých deseti rukou jinou zbraň.

Státní svátky a dny volna
21.02. – Amar Ekushe (smuteční den za ty, kdo prosazovali bengálštinu a byli zabiti při nepokojích v roce 1952)
26.03. – Den Nezávislosti
14.04. – Pohela Baishakh (Bengálský Nový Rok)
01.05. – Svátek Práce
30.06. – Bank Holiday
15.08. – Den Národního Smutku
16.12. – Den Vítězství
25.12. – Vánoce
31.12. – Bank Holiday

Časové pásmo
GMT / UTC + 6 hodin.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz (někde je nutný adaptér a stabilizátor napětí). V některých oblastech není dosud zavedena elektřina.

Měna

Oficiální měnou v Bangladéši je taka, 1 BDT = 100 paisa. Mince obíhají v hodnotách 5, 10, 25, 50 paisa a 1, 5 taka. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 taka. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD) a také cestovní šeky (American Express, nejlépe v USD). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Bangladéšskou měnu BDT lze vyměnit na USD pouze při výjezdu ze země a to u určené směnárny ve výši maximálně 500 BDT. V případě potvrzeného celního a devizového prohlášení může být zpětně vyměněna částka až do výše jedné čtvrtiny z celkové při vstupu deklarované částky, maximálně však 6000 BDT. Ze zkušeností cestovatelů však vyplývá, že se na zpětný odkup bangladéšské měny nelze spoléhat, zejména ne v nočních hodinách, v pátek a sobotu. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 75,16 BDT / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na dolary, nikdo většinou neakceptuje britské libry. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Získat na základě předložení cestovního šeku americké dolary v hotovosti je značně problematické, banky zpravidla šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro v každém městě a výběry hotovosti jsou relativně výhodné, ale nelze na ně spoléhat.

Spropitné

Spropitné nebo bakšiš jsou očekávány téměř vždy a všude při jakékoli službě či transakci, s výjimkou odlehlejších zemědělských oblastí. V restauracích Bangladéšané spropitné nedávají, nicméně v restauracích navštěvovaných cizinci většinou číšníci očekávají spropitné kolem 5%. Ponechání malého spropitného v lepších restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / mešity.

Nákupy

Do Bangladéše moc turistů nejezdí, proto neočekávejte u památek nebo v plážových letoviscích prodejce suvenýrů. Pokud si chcete odvézt místní řemeslné výrobky a umělecké předměty, které jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny, musíte navštívit některý z obchodů. Typické jsou zejména různé napodobeniny starožitností, předměty vyřezávané ze dřeva, textilní výrobky, tapisérie, výrobky z hedvábí a juty, mosazné a měděné výrobky, tradiční panenky, růžové perly a stříbrné a zlaté šperky. Samozřejmostí je i množství padělaného značkového zboží jako oblečení, hodinek, dvd, cd apod. Při nakupování se smlouvá, je to v Bangladéši považováno za zcela běžnou součást života. Pravidlem je nabídnout přibližně polovinu původní ceny a pak začít vyjednávat. Smlouvání by však mělo probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Ne-Čt 09:00-15:00. Úřady: Ne-Čt 09:00-14:00. Pošta: Ne-Čt 09:00-15:00. Obchody: Ne-Čt 09:00-20:00.

Telefony a internet
Na celém území Bangladéše je rozvinutá síť místního operátora (Grameen Phone), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty jsou prozatím nevýhodné a nabídka je chaotická. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a stánků na ulici, kde hovor stoji cca 130 BDT / min. Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech, většinou mají otevřeno od 10:00 do 24:00 a ceny se pohybují od cca 2 BDT / min. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu za cca 250 BDT pro vytáčené připojení s jednotným tarifem z celého území (např. BOL).

Důležitá telefonní čísla v Dháce:

Hasiči: 199, 9555555
Policie: 999, 8616551
Ambulance: 8811751, 9127867, 8824919, 9110663

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv mešity si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Při cestování do Bangladéše je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, poliomyelitidě, tyfu, tetanu, meningitidě a v období dešťů i proti choleře. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje celoroční riziko nákazy malárií. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit, strava je převážně vegetariánská, často silně kořeněná. Typické bangladéšské jídlo se skládá z masa (skopové, kuřecí, ryby i v Indii nepředstavitelné hovězí), vajec, vařené zeleniny, rýže a ostré luštěninové omáčky (dal). Typickými severoindickými jídly jsou různé druhy placek, plněné taštičky (samosa) a smažená zelenina (sabdží). Na ulici dostanete běžně koupit velmi dobrý slazený jogurt (misti) nebo rýžový puding (firni). V celé Bangladéši je možné najít místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 50 - 120 BDT. Pro stravování v Bangladéši platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. K pití se podává čaj s mlékem (káva se v Bangladéši moc nepije), limonády známých světových značek a mléko z kokosových ořechů. Alkoholické nápoje nejsou běžně dostupné, pokud si je chcete dát, musíte navštívit státní licencované restaurace nebo luxusní hotely. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána. Ovoce (velký výběr banánů, manga, papáji, melounů, ananasů, lýčí, mandarinek) nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balené nápoje.

Honorární konzulát České republiky
98, Gulshan Avenue C, E, S, (A) 48, Gulshan, Dhaka 1212
Tel.: +880 28821942, Fax: +880 28823290, Email: dhaka@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Bangladéš je muslimskou zemí s politicky velmi aktivním obyvatelstvem. Stále však platí, že známé turistické regiony by měly být v podstatě bezpečné. Časté jsou protestní stávky, které někdy přecházejí do násilností. Doporučuje se vyhýbat se veřejným shromážděním, být patřičně oblečen, nekonzumovat veřejně alkohol. Politické demonstrace v hlavním městě nejsou namířeny proti cizincům, nicméně je lepší se jim vyhnout. Nedoporučují se individuální cesty do odlehlých oblastí. Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička. Nekoupejte se bez plavek. Mějte na paměti také základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.