Výjezdová turistika | Hongkong | Důležité informace

Důležité informace

Hongkong

Kdy se vydat na cestu
Hongkong leží v subtropickém pásmu, dá se tedy navštěvovat po celý rok. Nejvhodnějšími měsíci jsou však listopad a prosinec a potom na jaře březen a duben, kdy vane příjemný větřík, je spousta slunce a příznivé teploty. V lednu a únoru sice také neprší, ale bývá poměrně chladno, teploty mohou klesat až k 10°C. Od května nastává velmi horké a vlhké počasí trvající přibližně do poloviny září. Nejvíce srážek bývá v srpnu, v září se mohou vyskytnout tajfuny. V případě nebezpečí tajfunu sledujte místní média a počítejte se zrušením vašich letů či narušením itineráře.

Geografie a příroda
Hongkong je situován na jihovýchodním pobřeží Číny a tvoří jej čtyři části – Kowloon, ostrov Hong Kong, New Territories a 234 ostrovů v Jihočínském moři označovaných názvem Outlying Islands, největším z nich je Lantau a nejhustěji zalidněným ostrovem na světě je Ap Lei Chau. Kowloon a New Territories leží na poloostrově vybíhajícím z čínské pevniny, pod jehož jižním výběžkem se nachází ostrov Hong Kong. Území New Territories má 20 km hranici s Čínou. Celková rozloha Hongkongu činí 1100 km2. Více než 70 % z této rozlohy tvoří venkov a z toho 40 % je chráněným územím vyčleněným pro parky a přírodní rezervace.

Klima a počasí
V Hongkongu můžeme pozorovat čtyři roční období. Jaro je od března do půlky května s průměrnými teplotami 18 - 27°C a vlhkostí 82 %, léto je od půlky května do poloviny září s průměrnými teplotami 26 - 33°C a vlhkostí 86 %, podzim je od konce září do poloviny prosince s průměrnými teplotami 18 - 28°C a vlhkostí 72 % a zima je od poloviny prosince do konce února s průměrnými teplotami 10 - 20°C a vlhkostí 72 %.
Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět

Letecky: na mezinárodní letiště (vybudované v roce 1998) na ostrově Lantau létá z většiny evropských měst přímá linka. Mezinárodní odletová taxa je 120 HKD (většinou je zahrnuta přímo v ceně letenky). Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Lodí: z Macaa nebo Číny můžete připlout do hlavního přístavu Ocean Terminal na ostrově Hong Kong. Vlakem: k dispozici je linka KCR do Guangzhou (40 minut, cena od 180 HKD) a Šanghaje nebo Pekingu (cena od 500 HKD).

Vstup do země
Ke vstupu na území Hongkongu je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 3 měsíce. Občané ČR nepotřebují při turistických cestách vízum pro vstup a pobyt do 90 dní. Četnost cest a kumulovaná délka pobytu není omezena. Přihlašovací povinnost ani jiná forma registrace neexistuje.

Celní předpisy
V Hongkongu neexistuje clo. Z důvodu existující spotřební daně lze bezcelně dovézt 1l alkoholu a 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku. Je zakázán dovoz zbraní, petard a slonovinové kosti. K dovozu zvířat a ptáků je zapotřebí předem získat povolení od Agriculture and Fisheries Department. Při příjezdu ani při odjezdu se nevyplňuje žádné celní prohlášení. Cizí měny lze vyvážet i dovážet volně. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti.

Místní doprava
Turistická místa v Hongkongu jsou propojena hustou a spolehlivou sítí lodního, vlakového a  autobusového spojení. Z letiště: každých 12 minut odjíždí vlak Airport Express (90 HKD do stanice Kowloon), do některých hotelů můžete jet zdarma autobusem Airport Express Shuttle (operuje 05:50-01:15). Další variantou je Airbus (ceny od 14 HKD dle vzdálenosti). Helikoptéry: rádi vám zařídíme vyhlídkové oblety Hongkongu nebo transfery z letiště do vašeho hotelu helikoptérou. Vlaky: můžete využívat pěti různých železničních systémů MTR (metro, ceny 4-26 HKD, operuje 06:00-01:00) a KCR (tři trasy East Rail, West Rail, Light Rail, Ma On Shan Rail, ceny 3-15 HKD). Autobusy: pět soukromých společností provozuje bezpočet linek (ceny 1-45 HKD dle vzdálenosti, většinou operují 06:00-24:00). Minibusy: pestrobarevné minibusy pro 16 osob jezdí na červené lince (cena dle vzdálenosti a denní doby) a zelené lince (fixní ceny). Trajekty: legendární Star Ferry pluje mezi přístavem Victoria a Tsim Sha Tsui (každých 10 minut, operuje 06:30-23:30, cena od 1,70 HKD). Množství trajektů pak spojuje Hong Kong s dalšími ostrovy (ceny 10-31 HKD). Tramvaje: dvoupodlažní tramvaje jezdí na 13 kilometrové trati z Kennedy Town do Shau Kei Wan (operují 06:00-24:00, cena 2 HKD). Jednou z atrakcí je Peak Tram překonávající převýšení 373 metrů z Garden Road na vrchol The Peak (operuje každých 15 minut, 07:00-24:00, cena 20 HKD). Taxi: ve městě je přes 18000 taxíků s taxametrem a klimatizací - červené taxi (ostrov Hong Kong, 15 HKD a 1,40 HKD / 200 m), zelené taxi (New Territories, 12,50 HKD a 1,20 HKD / 200 m) a modré taxi (ostrov Lantau, 12 HKD a 1,20 HKD / 200 m). Všechny taxíky jezdí i na letiště. K ceně se připočítávají zpáteční průjezdní poplatky za tunely apod. Vodní taxi sampan je k dispozici ve většině přístavů (smluvní jízdné). Rikša: oblíbenou turistickou atrakcí je jízda rikšou, který vás proveze pestrobarevným centrem města (smluvní ceny). Vypůjčení auta: pro individuální cestovatele je možné zapůjčení džípu nebo automobilu. V případě pronajmutí auta je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, fotokopie cestovního pasu a složení finanční garance nebo záruky platební kartou. Pronájem auta vám rádi sjednáme přímo v naší kanceláři. Na některých úsecích silnic jsou vybírány dálniční poplatky. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, nehody apod.

Obyvatelé a kultura
Kultura Hongkongu vychází z kultury čínské obohacené západními vlivy, zejména britskými a irskými, velký vliv má také status města jako významného centra mezinárodního obchodu. Hongkongská kultura je oblíbená i v dalších zemích Asie. Jedná se zejména o populární hudbu a filmový průmysl. Herci jako Jackie Chan a Bruce Lee jsou známi dokonce celosvětově. Velkou roli v životě Hongkongu hraje zábavní průmysl. Značně populární jsou stolní hra s kostkami mahjong a čínské šachy. Bojové umění tai-chi je oblíbené hlavně mezi staršími. Téměř v každém parku lze za svítání spatřit skupinky lidí provozujících tai-chi. Důležitou roli v kultuře Hongkongu hraje náboženství. Svoboda náboženského vyznání je v Hongkongu jedním ze základních práv chráněných příslušnou legislativou, a proto zde najdeme stoupence různých náboženských směrů, jako jsou buddhismus, taoismus, konfuciánství, křesťanství, islám, hinduismus, sikhismus a judaismus. Všechna tato náboženství mají poměrně velký počet stoupenců. Některé větší sbory zakládají školy a provozují zařízení sociální péče.

Svátky a oslavy

Hongkong používá kombinaci západního kalendáře s čínským lunárním kalendářem, což znamená, že určit přesná data svátků bývá někdy obtížné. Nejvýznamnějším svátkem je v každém případě Čínský nový rok, který se slaví ve druhé polovině února, a většina lidí si na tuto událost bere čtyři dny volna. Příbuzní a přátelé se navštěvuj, vyměňují si dárky a děti dostávají i tzv. „peníze pro štěstí“. Hlavním jarním svátkem je Ching Ming, kdy lidé navštěvují hroby svých předků. V červnu se slaví Dragon Boat Festival, kdy se konají závody dračích lodí a pojídá se vařená rýže zabalená do lotosových listů. V září nebo říjnu se koná Lantern Festival, kdy si lidé vyměňují koláčky, víno a ovoce, dospělí i s dětmi se večer procházejí v parcích i otevřené krajině osvětlené barevnými lucernami. Lucerny se rozsvěcují i v domovech, restauracích a chrámech. V říjnu nebo listopadu se koná největší mezinárodní svátek asijských umění Festival of Asian Arts.

Státní svátky a dny volna v roce 2007
01.01. - Nový Rok
17.02.-20.02. - Čínský Nový Rok
05.04. - festival Ching Ming
06.04.-09.04. - Velikonoce
01.05. - Svátek Práce
24.05. - Narození Buddhy
19.06. - festival Tuen Ng
01.07. - Oslavy návratu Hongkongu pod správu Číny
26.09. - festival Lantern
01.10. - Oslavy vzniku ČLR
19.10. - festival Chung Yeung
25.12.-26.12. - Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC + 8 hodin.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz.

Měna
Oficiální měnou v Hongkongu je hongkongský dolar, 1 HKD = 100 centů. Mince jsou v oběhu v hodnotách 10, 20 a 50 centů a 1, 2, 5 a 10 dolarů. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 dolarů. Finanční prostředky je možné směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny mezinárodních hotelů, soukromé směnárny). Nejlépe je měnit hotovost (EUR nebo USD) nebo cestovní šeky American Express. Hotovost je také možné vybrat z bankomatů nebo v pobočkách bank. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 7,79 HKD / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Při placení je nejlépe vsadit na místní měnu nebo platební karty, mějte však i hotovost v eurech nebo dolarech. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo větší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímá většina restaurací, obchodů a hotelů, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Výběry z bankomatů jsou ideálním řešením, jak získat hotovost, přesto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost také v EUR nebo USD. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti. 

Spropitné

Dávání spropitného není v Hongkongu obvyklé. V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. V zařízeních střední a vyšší kategorie je většinou k účtu automaticky připočítána 10 % přirážka za servis. Ponechání malého spropitného v lepších restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / kláštera.

Nákupy
Nakupování má v Hongkongu daleko od pouhého kupování potřebných věcí. Je to společenská záležitost, oblíbený způsob relaxace a zábavy. Nejvyhledávanějšími artikly jsou oblečení, šperky a elektronika. Vše si lze objednat i na míru, ať už se jedná o oblek podle Armaniho, pár náušnic nebo počítač. Vybírat si také můžete z nepřeberného množství rukodělných výrobků za neuvěřitelně nízké ceny. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry. Patří mezi ně čínský porcelán, šperky z jadeitu a polodrahokamů, hedvábí, koberce, koření, čínské čaje a přípravky tradiční medicíny. Jsou zde také obchody nabízející kvalitní umělecké zboží vyrobené v Hongkongu i dovezené z Číny. V některém z předních asijských módních center si můžete obohatit svůj šatník. Vypracování oděvů je na špičkové úrovni, vybírat si můžete z množství materiálů, střihů a doplňků. Budete obdivovat spojení moderního a tradičního stylu v rozsáhlé kolekci nádherných barev a materiálů jak u hotových tak na míru ušitých šatů. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 09:00-16:30, So 09:00-12:30. Pošta: Po-Pá 09:30-17:00, So 09:30-13:00 (pohled do ČR – 3,00 HKD). Úřady: Po-Pá 09:00-17:00. Obchody: Po-Ne 10:00-19:30. Některé obchody mají otevřeno do 21:30, vybrané supermarkety jsou otevřeny non-stop (7-Eleven, Circle K).

Telefony a internet
Na celém území Hongkongu je rozvinutá síť 6 místních operátorů (3 / Hutchison, SmarTone-Vodafone, Sunday, Peoples, New World, CSL), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty (od 50 HKD). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na mince a karty (místní hovor 1 HKD / 5 minut). Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné v nákupních střediscích, v knihovnách a ve stanicích metra (20 HKD / hodina dle lokality). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení (konektory BT nebo RJ) nebo Wi-Fi připojení. K dispozici je i vysokorychlostní připojení přes mobilní operátory.

Důležitá telefonní čísla:
Hasiči: 999
Policie: 999
Ambulance: 999

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení, pouze při cestách v zimě a do oblastí ve vyšší nadmořské výšce se doporučuje mít sebou svetr nebo bundu (zejména v noci). V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle a opalovací krém. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Do mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Pamatujte, že některé hotely a restaurace vyžadují, aby muži měli na sobě sako a dlouhé kalhoty. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Hongkongu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče v Hongkongu je na vysoké úrovni, nemocnice odpovídají evropskému standardu. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší (základní poplatek za výjezd sanitky je 570 HKD). Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, B, břišnímu tyfu, japonské encefalitidě a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže.

Stravování
Hongkongská kuchyně je proslulá spojením východních a západních chutí, což přináší pestré kulinářské zážitky. Pokrmy jsou zdravé a chutné, personál restaurací zdvořilý a ochotný. Určitě si zajděte do některé z vyhlášených restaurací a ochutnejte čínské speciality nebo čerstvě připravené ryby a dary moře. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahá. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy čínské a kontinentální kuchyně. Standardní menu v dobré místní restauraci pořídíte okolo 100 HKD. Při procházce městem můžete mnohem levněji ochutnat místní speciality u pouličních stánků. K dispozici je i síť mezinárodních řetězců rychlého občerstvení (KFC, McDonald, Pizza Hut, Baskin Robins atd.). Pro stravování v Hongkongu platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, nealkoholické nápoje a ovocné šťávy. Po jídle si můžete dát tradiční čínský čaj nebo vyzkoušet místní pivo Tsing Tao a San Miguel.

Generální konzulát České republiky
1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai
Tel.: +852 28022212, Fax: +852 28022911, Email: hongkong@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Hongkong patří mezi země s relativně vysokou bezpečností, přesto dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná (oblasti u hranic s ČLR) a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat je o povolení. Při fotografování dětí se ptejte vždy rodičů. Nekoupejte se bez plavek. Za plivání nebo vyhazování odpadků hrozí pokuta 1500 HKD. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí a pouště, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.